Diagnoza w cyberuzależnieniu

22 stycznia 2021

Nie jest łatwa z kilku względów. Po pierwsze - brak zatwierdzenia przez WHO jednostki chorobowej ICD-10, jakim jest cyberuzależnienie. Data zatwierdzenia jest przekładana, z ostatnich doniesień wynika, że nastąpi w 2022r. Zobaczymy…

 

Terapeuci alarmują, bo problem narasta w zatrważającym tempie. A diagnozę zawsze robi się w oparciu o jednostkę chorobową. Dlatego kwestia cyberuzależnienia jako choroby psychicznej był wielokrotnie dyskutowana, póki co dostępna jest następująca wersja:

Syndrom uzależnienia się użytkownika internetu od wielogodzinnego obcowania w tym środowisku.

 

Termin „cyberuzależnienie” naprzemiennie stosowany jako uzależnienie od internetu obejmuje niesklasyfikowaną jednostkę zaburzeń psychicznych, którą w literaturze fachowej można napotkać jeszcze jako: Patologiczne używanie Internetu, Nadużywanie Internetu, Kompulsywne używanie Internetu, Uzależnienie od technologii.

 

Narzędziem do zdiagnozowania zespołu cyberuzależnienia jest dziesięć symptomów. Zespół cyberuzależnienia można zdiagnozować, gdy w ciągu minionego roku wystąpiło co najmniej pięć z dziesięć symptomów.

W diagnozie wykorzystuje się również pomiar czasu spędzonego w sferze online (telefon, komputer, tablet itp.) w odniesieniu do wieku oraz zachowań i norm czasu profilaktycznego w cyberprzestrzeni.

Diagnoza potrzebuje czasu (trzech spotkań) – przebywanie w cyberprzestrzeni to nie wszystko, ale istotą w diagnozie jest to, co się robi w sieci.

 

 

 

 

Podziel się tekstem na